Via Ironia - Mapa Vysokého Mýta

SPINNING

Spinning

SPINNING® is an energetic, aerobic form of exercise on stationary bicycles. SPINNING® is a form of exercise that can be enjoyed by participants of all ages. A SPINNING® exercise program combines the heart rate with five levels of cycling.

Our SPINNING® center has 11 SPINNING® bicycles located in two rooms. Each lesson lasts 40 minutes. It is recommended that SPINNING® lessons be booked in advance.

SPINNING® participants should come at least 15 minutes before the beginning of each lesson so that there is time to change clothes and to make adjustments to your bicycle. We recommend:

  • moisture wicking sportswear
  • trainers with a solid sole
  • two towels
  • water bottle

Outside the regular lessons several times a year we organize spinning marathons. Dates are published regularly in the news section.

The current schedule of lessons is available at the reception desk.

 

Price list SPINNING® lessons
 
Price list treadmill or bike *
 
1 lesson
90 CZK
60 minutes
80 CZK
10 lessons
800 CZK
* for hotel guests only
 

 

Spinning VIA IRONIA Vysoké Mýto

For whom is SPINNING® suitable?

  • For those who wish to maintain or improve their physical condition in an effective and enjoyable way. SPINNING® is a useful form of training for a wide variety of sports. Members of the NHL use SPINNING® as an efficient method for improving their overall condition.
  • For those who would like to improve their physical appearance. SPINNING® provides an ideal way to lose weight. During one 40-minute lesson you will burn an average of 500 calories, which is 12 times greater than most forms of aerobic exercise. SPINNING® is a form of exercise that will not negatively impact your joints. Regular participation in a SPINNING® program will help you to effectively shape and firm your body.

 

Proč přijet k nám do VIA IRONIA

Stylové pokoje

Lidé jsou různí a proto i naše pokoje jsou různé. Každý náš pokoj má jedinečný design, zahrnující barevné řešení a vybavení kovovým nábytkem a doplňky.

Učebna

Nabízíme učebnu. Hotel tak můžete využít také pro firemní akce s pracovní či relaxační náplní. V takovém případě poskytujeme na pronájem učebny slevu.

Cyklo & Inline

Zapomeňte na auta, tady budete slyšet jen jemné předení svého kola a šumění vody. Trasa vede přes Brandýs nad Orlicí, Pernou a Kerhartice do Ústí nad Orlicí.

Italská kuchyně

Ubytovaným hostům je k dispozici hotelový lounge s nabídkou nápojů a teplých i studených pokrmů italské kuchyně. Restaurace je otevřena pouze pro předem objednané akce.