Via Ironia - Mapa Vysokého Mýta

Restaurant

The restaurant and pizzeria at the VIA IRONIA offers indoor seating in a tranquil atmosphere reminiscent of an Italian street. Outdoor seating is also available at our garden terrace. The Menu includes delicious Italian specialities such as pasta and pizza that can be served with a wide variety of fine wines from our cellar.

The indoor part of the restaurant consists of three linked rooms offering both privacy and enough space for large groups. The focal point at the center of the restaurant is a classic Italian wood-fired pizza oven, where you can watch as our chefs expertly prepare your meal. The capacity of the restaurant is 80 guests.

Adjacent to the indoor restaurant is a lovely covered garden terrace which overlooks a romantic garden and a small lake. With a seating capacity for 70 guests, the garden terrace is a favorite for all of our guests.

At your request we can provide:

  • parties, weddings
  • company activities
  • wine-tasting in a stylish wine cellar

Proč přijet k nám do VIA IRONIA

Stylové pokoje

Lidé jsou různí a proto i naše pokoje jsou různé. Každý náš pokoj má jedinečný design, zahrnující barevné řešení a vybavení kovovým nábytkem a doplňky.

Učebna

Nabízíme učebnu. Hotel tak můžete využít také pro firemní akce s pracovní či relaxační náplní. V takovém případě poskytujeme na pronájem učebny slevu.

Cyklo & Inline

Zapomeňte na auta, tady budete slyšet jen jemné předení svého kola a šumění vody. Trasa vede přes Brandýs nad Orlicí, Pernou a Kerhartice do Ústí nad Orlicí.

Italská kuchyně

Nabízíme posezení v příjemné atmosféře italské ulice nebo na venkovní terase. Na jídelním lístku naleznete vybrané speciality italské kuchyně, těstoviny, pizzu i víno.