Via Ironia - Mapa Vysokého Mýta

Restaurant

Starting from January 2023, the restaurant is closed to the public.

For the hotel guests there is a self-service hotel lounge offering drinks, draft beer, wine, coffee and warm and cold meals. The lounge is open every day 12:00 - 22:30.

The main restaurant is open only after a prior arrangement for larger hotel events and lunches associated with classroom rental. 

Hotel lounge

Restaurant

The indoor part of the restaurant consists of three linked rooms offering both privacy and enough space for large groups. The capacity of the restaurant is 80 guests. Adjacent to the indoor restaurant is a lovely covered garden terrace which overlooks a romantic garden and a small lake. With a seating capacity for 70 guests, the garden terrace is a favorite for all of our guests.

At your request we can provide:

  • parties, weddings
  • company activities
  • wine-tasting in a stylish wine cellar

Proč přijet k nám do VIA IRONIA

Stylové pokoje

Lidé jsou různí a proto i naše pokoje jsou různé. Každý náš pokoj má jedinečný design, zahrnující barevné řešení a vybavení kovovým nábytkem a doplňky.

Učebna

Nabízíme učebnu. Hotel tak můžete využít také pro firemní akce s pracovní či relaxační náplní. V takovém případě poskytujeme na pronájem učebny slevu.

Cyklo & Inline

Zapomeňte na auta, tady budete slyšet jen jemné předení svého kola a šumění vody. Trasa vede přes Brandýs nad Orlicí, Pernou a Kerhartice do Ústí nad Orlicí.

Italská kuchyně

Ubytovaným hostům je k dispozici hotelový lounge s nabídkou nápojů a teplých i studených pokrmů italské kuchyně. Restaurace je otevřena pouze pro předem objednané akce.