Via Ironia - Mapa Vysokého Mýta

Sauna & Whirpool EN

The infra-sauna and whirlpool are located in the indoor garden of our Fitness Center. The whirlpool will accommodate 4 adults, and the sauna has room for a maximum of 3 guests. Guests should always wear a swimsuit when using the sauna and whirlpool.

 

Opening time
 
Price list infra-sauna
 
Mo - Fr
10.00 - 20.00
1 person/ 1 minute
3 CZK
Sa - Su*
10.00 - 19.00
price includes two towels
 

* On Sundays the infra-sauna & whirlpool are reserved for hotel guests only.

It is recommended that guests reserve a time for participation in the activities offered at the Fitness Center at the reception desk. Weekend dates please reserve at least two days in advance.

 

Whirpool price list
   
persons
20 min
40 min
1 person
210 CZK
250 CZK
2 persons
290 CZK
375 CZK
3 persons
360 CZK
420 CZK
4 persons
390 CZK
480 CZK

 

Sauna a Whirlpool

Interesting facts about the infra-sauna

  • The infra-sauna has a lower temperature than most common saunas. The temperature difference is about 45 degrees Celsius. The maximum amount of time allowed for infra-sauna use is 45 minutes. Thanks to the lower temperature of the infra-sauna it is suitable for use by those who can't use common saunas.
  • The infra-sauna burns calories, helps to lose weight, improves blood circulation, stimulates the cardiovascular system, relieves pains in muscles and joints, eliminates toxins, improves skin, enhances the immune system, and reduces stress and fatigue.
  • Infrared heat has the same characteristics as solar heat; therefore you need not be reluctant to use the infra-sauna.
  • The infra-sauna became a hit at Summer Olympic Games in Atlanta, where athletes used it for quick regeneration.

 

Proč přijet k nám do VIA IRONIA

Stylové pokoje

Lidé jsou různí a proto i naše pokoje jsou různé. Každý náš pokoj má jedinečný design, zahrnující barevné řešení a vybavení kovovým nábytkem a doplňky.

Učebna

Nabízíme učebnu. Hotel tak můžete využít také pro firemní akce s pracovní či relaxační náplní. V takovém případě poskytujeme na pronájem učebny slevu.

Cyklo & Inline

Zapomeňte na auta, tady budete slyšet jen jemné předení svého kola a šumění vody. Trasa vede přes Brandýs nad Orlicí, Pernou a Kerhartice do Ústí nad Orlicí.

Italská kuchyně

Nabízíme posezení v příjemné atmosféře italské ulice nebo na venkovní terase. Na jídelním lístku naleznete vybrané speciality italské kuchyně, těstoviny, pizzu i víno.